Пропускане към основното съдържание

Какво да имаме предвид, когато искаме да финансираме своя бизнес


Все по-рядко срещаме бизнес, който няма нужда от външна финансова подкрепа. Дори и да имаме достатъчно свободни средства, нужно ли е да използваме всички тях за финансиране на бизнес идеите си – създаване на нов продукт, реклама, закупуване на ново оборудване? Какви са финансовите решения, които можем да приложим? Кога искаме да финансираме и кога трябва? Отговорът се крие в правилен и навременен анализ, за който ще Ви дам насоки в следващите редове.


1.   Бизнес планът е в основата на успеха – Няма успех без ясна цел! Именно в бизнес плана поставяте целите на бизнеса си. Той ще Ви помогне, както в реализирането на Вашата идея, така и в плановете за бъдещото и развитие. Бизнес планът показва не само за какво ви е нужно финансирането, а и как ще бъде разпределено, какви бъдещи приходи ще донесе.


2.     Определете каква сума ще е необходима, за какво ще я ползвате. Преценете каква част от плануваната инвестиция можете да осигурите със собствени средства – Моят съвет е да не ползвате максимум финансиране.


3.     Банковият кредит е класическото финансово решение – Консултирайте се с  Вашия личен банкер (обслужваща банка) какви са условията и изискванията да кандидатствате за кредит. Обърнете внимание на изискуемите документи, тъй като финансовите отчети на компанията са определящи, дали ще получите финансиране. Приложете и кратка презентация за дейността на фирмата, както и изготвения бизнес план. Така ще защитите целта на исканите от Вас средства. Имайте предвид, че е желателно през последните години да сте реализирали положителен финансов резултат (печалба), за да сте надежден кредитополучател. В противен случай помислете за обезпечение, което можете да предоставите.


4.     Проучете възможностите за финансиране чрез Оперативните програми на Европейския съюз, действащи в момента – За всеки сектор има подходяща ОП, за която можете да кандидатствате. Доверете се на консултантска компания, която да Ви запознае с подробностите и цикъла на целия процес. Обсъдете евентуално изготвяне на план-проект и процента на финансиране, който можете да получите.


5.    Превърнете своята бизнес идея в „апетитна хапка“ за потенциални инвеститори – популяризирайте я и убедете в нейната успешна реализация. За тази цел ще Ви помогне бизнес плана, както и прогнозните финансови данни. Заложете на възвращаемостта от проекта, който планирате.


6.     Ако имате нужда от оборотни средства, можете да изберете факторинг – оферта от обслужващата Ви банка – Факторингът не е много разпространен у нас, но предлага алтернативно финансиране, от което можете да се възползвате. Казано кратко и ясно – „продавате“ бъдещите си вземания (това, което ви дължат Вашите контрагенти), а факторинг компанията Ви предоставя свежи средства, с които да разполагате. Поискайте информация за таксите и комисионите, както и за вида факторинг услуга, която ще е най-подходяща за Вашия бизнес.


7.    ЛизингТой е подходящ за закупуване на автомобил (лек, товарен, камион), за машини, предназначени за производство, както и други активи за дейността Ви. На пазара има много лизинг-компании, които ще Ви предложат адекватен план за погасяване. Тук е важно да разполагате с първоначална сума, която представлява процент от цената на това, което искате да закупите на лизинг. Бъдете подготвени, че застраховката е задължителна.

Важно е да бъдете информирани! Всяка една от изброените форми на финансиране има своите плюсове и минуси. Точно поради тази причина трябва да изберете най-подходящата за Вас. Предстоят интересни публикации за банковия кредит, лизинг и факторинг! Не ги пропускайте!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Електронната валута Bitcoin

Ако до скоро дебитните и кредитните карти бяха символ на напредъка в разплащанията, а електронното и мобилно банкиране съвършено постижение на технологиите, биткойн системата ще Ви се стори същинска революция! Да, наистина е така! Визията за биткойн е оптимистична, в нея няма централни регулатори, огромни комисиони и ограничения. Това е една система, създадена изцяло в полза на отделния човек, за да му спести време и разходи, а защо не и да го направи по-богат. Самата аз не обърнах особено внимание, когато активно се заговори за новото разплащателно средство. Но биткойн явлението вече е достатъчно разпространено и заслужава специално внимание в блога. След много анализи и събиране на информация от различни източници, реших да отсея най-важното и полезното за биткойн. Няма да се впускам в точните математически формули и алгоритми, чрез които се създава тази валута – обещавам! Само в ползите от биткойн и неговото ползване. И така: Какво представлява биткойн? – Биткойн е едновремен

Защо на борсата има бикове и мечки?

Вече знаете що е то „ Wall Street “! Знаете също, че се използва като нарицателно на фондовата борса и финансовия пазар. В съзнанието на някои от вас, може би по спомени, изниква фигурата на бик, навел рога и готов за атака... Да , на прав път сте, такъв съществува и се намира точно на Wall Street! Днес ще поговорим за него, както и за още едно животно, което често се появява на борсата – мечката. Ще се запитате обаче какво търсят животни на пазара, кой ги е допуснал и защо. Дали пък не са талисмани на фондовата борса или някоя инвестиционна банка? Истината е, че това са определения, които характеризират състоянието и тренда на пазара, както и поведението на инвеститорите. Защо точно бик и мечка? Тези два внушителни представители на животинския свят са избрани според начина, по който нападат своите противници. Бикът – с рогата нагоре ( up) , мечката – удряйки с лапа надолу (down) ... Защото пазарът има Ups and Downs ! Ще започна с биковете – това са инвеститорите, к